Menu Plan Monday ~ Dec 28th

I hope everyone had a wonderful Christmas.  Santa was very good to everyone at our household, but he brought something that I think he should have kept to himself:  The Stomach Flu!  It’s gone through everyone in the house and we’re still dealing with it this morning.  Our 4-year-old, Aaron, was the last to get it.  I was sure he was going to dodge the bullet, but alas, he started yesterday afternoon.  Needless to say, planning our menu this week was last on our list.

But plan we did, and here it is for this week.  Please don’t forget to go and check out all the other great menu’s at I’m An Organizing Junkie

Day Meal  Cost
Sunday Italian Smoked Sausage, Garlic Butter Rice, Veggies $7.97
Monday Baked Chicken Breast, Onion Soup Rice, Caesar Salad $6.50*
Tuesday Macaroni, Ham, and Broccoli Casserole $4.97**
Wednesday Quick Quiche, Salad $8.65
Thursday Hot Dogs, French Fries, Coleslaw $6.86***
Friday Beef Ribs and Salad $10.28
Saturday Mushroom Chicken Thighs, Mashed Potatoes, Brussels Sprouts $9.57

 *Still working on the free chicken breast that we got about 5 or 6 weeks ago

**Using leftover Ham from our Boxing Day dinner

***Kids meal only, the Grups (grown ups) are having a meal that I have yet to price out…it’s probably going to cost about $20.00

 Total cost of meals for the week: $54.80 + approximately $20 = 74.80 

Groceries for this week only cost us $27.02!  We still had lots of meat in our freezer so we used that up.  My parents gave us a gift certificate to Price Chopper for $75…so our $102.02 bill for the week was cut!  Thanks Dad and Judy!

Advertisements

9 responses to “Menu Plan Monday ~ Dec 28th

  1. Sounds lovely!! I really like how you put how much each meal cost you. 🙂

  2. everything looks super yummy. We average $20 per dinner meal at our house. We’re trying to cut it to $15 for 2010.

    • That’s a good goal. If you have time to comb the flyers for the best deals, you can do it. We pick up meat when it’s on sale…and look for meat that is marked down because their ‘best before’ date is the next day. We buy it up and throw it in the freezer.

  3. I’ve never priced out meals that way. I think I would be very scared at what I found.

    • When we started doing it, we were amazed at how much we spent. Since our grocery jar only contains $250 per week for 10 people (and $30 goes just to milk alone) , we really had to start looking hard at what we were spending. That’s not to say we don’t splurge a little sometimes!

  4. Can you post your recipe for macaroni/ham/brocolli casserole? It sounds yummy!

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s